Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Anastasis

Κατασκευή σελίδων με κώδικα HTML ή με αυτόματα προγράμματα;

Recommended Posts

Ο χρυσός κανόνας της μηχανικής αναφέρει πως "ό,τι κερδίζουμε σε δρόμο το χάνουμε σε δύναμη". Με άλλα λόγια, αν δεν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μεγάλη δύναμη, θα πρέπει να καταβάλουμε προσπάθεια για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, ενώ αν θέλουμε να μειώσουμε το χρόνο υλοποίησης θα πρέπει να αφιερώσουμε περισσότερη ισχύ ή πόρους στο έργο. Σε κάθε περίπτωση λοιπόν αν θέλουμε να κερδίσουμε κάπου θα χάσουμε σε έναν άλλον τομέα.

Ανάλογα διλήμματα συναντούμε σε πολλές ανθρώπινες δραστηριότητες και η κατασκευή web σελίδων δεν αποτελεί εξαίρεση μια και η δημιουργία τους μπορεί να επιτευχθεί με δύο πολύ διαφορετικούς τρόπους:

  1. Ο εύκολος: Δηλαδή, να χρησιμοποιηθεί ένα αυτόματο πρόγραμμα όπως το Frontpage για να σχεδιαστεί η σελίδα με τρόπο ανάλογο της δημιουργίας ενός εγγράφου στο word.

  2. Ο δύσκολος: Δηλαδή, να δημιουργηθούν τα πάντα από το μηδέν με τη χρήση κώδικα HTML.

Τα πλεονεκτήματα του εύκολου τρόπου είναι:

  1. Ταχύτητα εκμάθησης - Ο χρήστης μπορεί να δημιουργήσει τις πρώτες του σελίδες μέσα σε μερικές ώρες.

  2. Ταχύτητα λειτουργίας - Ένα site μπορεί να κατασκευαστεί σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

  3. Ταχύτητα ανανέωσης - Το πρόγραμμα φροντίζει για την αυτόματη ενημέρωση των web σελίδων του server με όλες τις αλλαγές που έχουν γίνει μετά την τελευταία ανανέωση.

Τα πλεονεκτήματα του δύσκολου τρόπου είναι:

  1. Σελίδες που φορτώνουν πιο γρήγορα - Τα αυτόματα προγράμματα τοποθετούν συχνά άχρηστο κώδικα που μπερδεύει τον browser και καθυστερεί την εμφάνιση της σελίδας (π.χ. table rendering)

  2. Μεγαλύτερη αξιοπιστία - Όπως κάθε λογισμικό, έτσι και τα προγράμματα κατασκευής σελίδων δεν είναι 100% WYSIWYG (What you see is what you get). Το τελικό αποτέλεσμα που μας παρουσιάζουν λοιπόν δεν είναι πάντοτε ακριβώς το ίδιο με αυτό που θα δει ο επισκέπτης της σελίδας μας.

  3. Εξυπνότερη σχεδίαση - Μας είναι ευκολότερο να δημιουργήσουμε σελίδες που θα προσαρμόζονται αυτόματα στις ιδιαιτερότητες της οθόνης κάθε χρήστη (π.χ. χρησιμοποιώντας ποσοστά αντί για απόλυτες τιμές στο πλάτος των tables).

  4. Καλύτερος έλεγχος του αποτελέσματος - Κάθε αυτόματο πρόγραμμα αποτελεί ουσιαστικά έναν μεταφραστή που μετατρέπει τη σχεδίαση και τις επιθυμίες μας σε γλώσσα HTML. Καμία μετάφραση όμως δεν είναι άψογη (ειδικά αν γίνεται από υπολογιστή) και πολλά σημαντικά στοιχεία κινδυνεύουν να απαλειφθούν από το τελικό αποτέλεσμα.

  5. Υψηλότερη ευελιξία - Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το σύνολο των δυνατοτήτων της γλώσσας HTML, ενώ κάθε αυτόματο πρόγραμμα υποστηρίζει μόνο ένα υποσύνολο αυτών.

  6. Ευκολότερη επίλυση προβλημάτων (debugging) - Επειδή κατανοούμε απόλυτα τις ιδιομορφίες και τα χαρακτηριστικά της σελίδας που δημιουργήσαμε, μπορούμε να βρούμε ευκολότερα και να διορθώσουμε τα όποια προβλήματα εμφανιστούν σε αυτήν (π.χ. ασυμβατότητα με κάποιους browsers).

  7. Επέκταση σε άλλα γνωστικά αντικείμενα - Όποιος γνωρίζει κώδικα HTML μπορεί πολύ ευκολότερα να κατανοήσει και να αξιοποιήσει άλλες τεχνολογίες όπως XML, scripting κ.λπ.

Οι περισσότεροι άνθρωποι προτιμούν τα αυτόματα προγράμματα δημιουργίας σελίδων (τον εύκολο τρόπο δηλαδή) επειδή τα πλεονεκτήματά τους είναι προφανή και άμεσης απόδοσης. Το γεγονός όμως ότι όλοι οι καλοί επαγγελματίες web designers γνωρίζουν και χρησιμοποιούν τόσο κώδικα όσο και αυτόματα προγράμματα υποδεικνύει τη μεγάλη χρησιμότητα και των δύο προσεγγίσεων.

  • Αν λοιπόν η επαφή σας με τον χώρο είναι περιστασιακή (π.χ. κατασκευή μερικών προσωπικών σελίδων) προτιμήστε την εύκολη λύση.

  • Αν ενδιαφέρεστε επαγγελματικά για web design είναι υποχρεωτικό να τις γνωρίζετε και τις δύο.

  • Αν είστε ή θέλετε να γίνετε προγραμματιστής και έχετε σκοπό να συνδέσετε web σελίδες με άλλες εφαρμογές (π.χ. βάσεις δεδομένων) αρκεστείτε στον κώδικα HTML.

Σε κάθε περίπτωση καλή σας επιτυχία.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχει κάποιο διαθέσιμο λινκ για να κατεβάσω το FrontPage.....

Εγώ βρήκα αυτήν την ιστοσελίδα http://download.cnet.com/Microsoft-FrontPage-2003-SP3/3000-10248_4-15268.html 
αλλά πατώντας download απλά κάνω install ένα πρόγραμμα το οποίο μου προτείνει ώστε να εγκαταστήσω την εφαρμογή αλλά η εφαρμογή δεν εγκαθιστάτε πουθενά!!
Μετά μου εμφανίζει αυτήν την ιστοσελίδα https://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=8139 και αυτό που κατεβάζω είναι κάτι πρόσθετο (υποθέτω) 
 

Μια λύση θα με βοηθούσε πολύ!!!!!.... 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο :)

Edited by Ορφίκος

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Ορφίκος said:

Φίλε μου υπάρχει κάποιο διαθέσιμο λινκ για να κατεβάσω το FrontPage.....

Εγώ βρήκα αυτήν την ιστοσελίδα http://download.cnet.com/Microsoft-FrontPage-2003-SP3/3000-10248_4-15268.html 
αλλά πατώντας download απλά κάνω install ένα πρόγραμμα το οποίο μου προτείνει ώστε να εγκαταστήσω την εφαρμογή αλλά η εφαρμογή δεν εγκαθιστάτε πουθενά!!
Μετά μου εμφανίζει αυτήν την ιστοσελίδα https://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=8139 και αυτό που κατεβάζω είναι κάτι πρόσθετο (υποθέτω) 
 

Μια λύση θα με βοηθούσε πολύ!!!!!.... 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο :)

Κατεβασε το απο εδω φιλε :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

36fb8f1adb81431e9abdbc6b2355f5b3.png

Το κατέβασα.... εμφανίζετε αυτό το πλαίσιο... κάνω unzip στην επιφάνεια εργασίας και μου εμφανίζει ένα αρχείο σε μορφή dll..... μήπως γνωρίζεις με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το ανοίξω αυτό το αρχείο??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Install Instructions από την σελίδα που σου έδωσε ο @Anastasis για το κατέβασμα του FrontPage λέει:

Download fphtml.dll to your local drive. 
Start FrontPage. 
Select Tools » Add-ins » Add 
Browse to the location where you saved fphtml.dll, and select it. 
Click OK. 
Click OK.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 λεπτό πριν, Giannis said:

Στο Install Instructions από την σελίδα που σου έδωσε ο @Anastasis για το κατέβασμα του FrontPage λέει:

Download fphtml.dll to your local drive. 
Start FrontPage. 
Select Tools » Add-ins » Add 
Browse to the location where you saved fphtml.dll, and select it. 
Click OK. 
Click OK.

:)

Ναι τις είδα τις οδηγίες... εγώ απλά προσπαθώ να κατεβάσω το FrontPage.... από αυτήν την σελίδα

 

1 ώρα πριν, Anastasis said:

Κατεβασε το απο εδω φιλε :)

κατεβάζεις μόνο αυτό το αρχείο dll και όχι όλο το πρόγραμμα!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το FrontPage ως πρόγραμμα δεν υπάρχει πλέον εδώ και πολλά χρόνια και όποια κατασκευή υπάρχει από το FrontPage δεν θα δουλέψει σε κάποιον server με PHP έως 5.3.x μιας και όλοι απενεργοποιούν το extension για λόγους ασφαλείας.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×