Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

Recommended Posts

Ένας φίλος με πρόετρεψε να επισκεφτώ το φόρουμ και βρίσκω αρκετό ενδιαφέρον υλικό.
Αυτές τις μέρες από ένα website που έχω δημιουργήσει μου προκύπτει το ακόλουθο πρόβλημα. Το website διαθέτει:

  • Wordpress
  • W3 Total Cache
  • Woocommerce

Αυτά είναι τα κυριότερα plugins. Κάνω δοκιμές στο Gtmetrix για να δω την απόδοση της ιστοσελίδας, πόσο γρήγορα φορτώνει και τι. Στα αποτελέσματα εμφανίζει ότι δεν γίνεται Gzip compression σε css & js αρχεία. Στον σέρβερ έχει στηθεί σωστά το Gzip module και αυτό επιβεβαιώνεται από το ακόλουθο γεγονός: 

Όταν θέτω στο W3 Total Cache το Minify σε Auto Mode και τσεκάρω ξανά το website στο Gtmetrix στα αποτελέσματα εμφανίζει ότι γίνεται Gzip compression σε css & js αρχεία και μάλιστα σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Θα μου πείτε γιατί τότε δεν το αφήνω σε Auto Mode το Minify?? Γιατί πολύ απλά το website δεν εμφανίζεται σωστά. Παρακάτω μπορείτε να δείτε εικόνες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://drive.google.com/open?id=0B0Fivyb45AWlZ21BcEE0ZW5PdlU

https://wordpress.org/support/topic/w3-total-cache-gzip-compression-leverage-browser-caching/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα χρειαστει να κανεις activate ενα-ενα τα components μεχρι να βρεις ποιο ειναι αυτο που το κανει να "χαλαει".

Επειδη την εχω πατησει και εγω, μη ξεχνας να κανεις clear cache πριν δεις το gtmetrix. Και επισης να ανοιξεις μια φορα τη σελιδα στο browser σου πριν το gtmetrix αλλα μετα το clear cache, ετσι ωστε να γινει generate η σελιδα.

Θα ηταν καλο να εχουμε ενα screenshot για το πως εμφανιζεται η σελιδα οταν λες "δεν εμφανιζεται σωστα".

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 ώρες πριν, domino said:

Θα χρειαστει να κανεις activate ενα-ενα τα components μεχρι να βρεις ποιο ειναι αυτο που το κανει να "χαλαει".

Επειδη την εχω πατησει και εγω, μη ξεχνας να κανεις clear cache πριν δεις το gtmetrix. Και επισης να ανοιξεις μια φορα τη σελιδα στο browser σου πριν το gtmetrix αλλα μετα το clear cache, ετσι ωστε να γινει generate η σελιδα.

Θα ηταν καλο να εχουμε ενα screenshot για το πως εμφανιζεται η σελιδα οταν λες "δεν εμφανιζεται σωστα".

 

Μπορώ να παραθέσω το site απλά δεν ήξερα αν ήταν σωστό να το κάνω...
Όταν λέω ότι δεν το εμφανίζει σωστά εννοώ ότι είναι μια άσπρη σελίδα με απλά γράμματα, χωρίς σωστή στοίχιση, styling etc. Εννοείται ότι καθαρίζω την cache κάθε φορά πριν τεστάρω την σελίδα. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 ώρες πριν, panosg said:

δυστυχώς δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος . πρέπει να κάνεις δοκιμές και να δεις πότε είναι εντάξει . Έλεγξε επίσης αν έχεις βάλει gzip αν τα urls σου κάνουν σωστά resolve στο facebook  https://developers.facebook.com/tools/debug/

Τι εννοείς δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος??? Γιατί στο auto mode δουλεύει ενώ στο manual οχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, filippos_sdr said:

Τι εννοείς δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος??? Γιατί στο auto mode δουλεύει ενώ στο manual οχι?

εννοώ πρέπει να κάνεις δοκιμές , όπως ανέφερε ο Domino πιο πάνω . δεν ξέρεις πιες παραμέτρους ενεργοποιεί το auto . πρέπει να τις βρεις μόνος σου . 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

Όταν λέω ότι δεν το εμφανίζει σωστά εννοώ ότι είναι μια άσπρη σελίδα με απλά γράμματα, χωρίς σωστή στοίχιση, styling etc. Εννοείται ότι καθαρίζω την cache κάθε φορά πριν τεστάρω την σελίδα. 

Αυτο που αναφερεις ειναι οταν η σελιδα δεν κανει σωστα generate τα css αρχεια και εσυ την φορτωνεις. Ειτε φταιει το cache ειτε το Minify CSS. Καλο θα ηταν να απενεργοποιησεις ολα τα components Και μετα ενα ενα να τα ενεργοποιεις μεχρι να βρεις πιο component σου σπαει τη σελιδα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×