Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
Anastasis

Υαλότουβλα

Recommended Posts

Βαλτε υαλοτουβλα στην ζωη σας, χρησιμοποιηστε τα στο μπανιο, στην κουζινα, σε κομματια τοιχου, δωστε φως στην καθημερινοτητα σας.

(Προσοχη.. δεν ειμαι πωλητης υαλοτουβλων, icon_razz.gif απλα μου αρεσουν icon_biggrin.gif )

Βημα 1ο

Ανοιγουμε ενα νεο document 400Χ300 και βαζουμε τα παρακατω χρωματα της αρεσκειας μας:
(Eγω εδω εδωσα κατι σε αποχρωση του μπλε για να χρησημοποιησω τα υαλοτουβλα στην ντουζιερα μου icon_razz.gif )

Foreground color: 00AEEF
Background color: CDE5F7


Βημα 2ο

Πηγαινουμε Filter>Render>Clouds και μετα Filter>Render>Different Clouds επι δυο ή και περισσοτερες φορες ωστε να δωσουμε ενα πιο απλωμενο και πλουσιο αδυναμο χρωμα, αναλογα με τις προτιμησεις μας. Εγω εδω χρησημοποιησα 2 φορες το Different Clouds.

yal1.jpg

Βημα 3ο

Παμε στην παλλετα των Layers και με δεξι κλικ στο layer μας το κανουμε duplicate.

Βημα 4ο

Μετα πηγαινουμε Filter>Pixelate>Crystallize και δινουμε μια τιμη στα cells της αρεσκειας μας. Εγω εδω εδωσα 25.

yal2.jpg

Αποτελεσμα:

yal3.jpg

Βημα 5ο

Παμε Filter>Render> Lens Flare για δωσουμε καποιο φως που θα αντανακλα στα υαλοτουβλα μας.
Εναλλακτικα μπορειται να βαλετε και καποια "nice shape" υπαρξη να κανει ντους. icon_razz.gif

yal4.jpg

Βημα 6ο

Παμε να φτιαξουμε τα τουβλακια μας. Filter>Distort>Glass και βαζουμε τις πιο κατω τιμες:
(μπορουμε να παιξουμε λιγο και με το Scaling για να ορισουμε το μεγεθος των υαλοτουβλων μας)

** Μην ξεχασετε να βαλετε στο Texture: Blocks αλλιως δεν θα δειτε ποτε τουβλακια icon_biggrin.gif

yal5.jpg

Πειραζουμε και λιγο το Hue/Saturation. Εγω εδω εβαλα Hue: +7 & Saturation: -17

Και ετοιμο:

yal6.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×