Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
Anastasis

Κινηση στις Φωτογραφιες - Motion Blur Filter

Recommended Posts

Λοιπον, ας δωσουμε λιγο φυσικη κινηση στις φωτογραφιες μας. icon_smile.gif
Βοηθημα κατοπιν παραγγελιας icon_razz.gif

Βημα 1ο

Ανοιγουμε την φωτογραφια που θελουμε να δωσουμε κινηση και την κανουμε duplicate, δεξι κλικ πανω στο layer>duplicate layer.
Εγω εδω διαλεξα ενα Volvo S40 (ασημενιο) για ευνοητους λογους icon_razz.gif

S40.jpg

Βημα 2ο

Διαλεγουμε ενα απο τα Lasso Tool μας. Εγω εδω διαλεξα το Magnetic Lasso Tool.
Αρχιζουμε και επιλεγουμε το "τουτου" μας περιμετρικα φτιαχνοντας μια επιλογη απο αυτο.
Δεξι κλικ πανω στην επιλογη που καναμε και παταμε Layer via Copy. Aυτο θα μας δημιουργησει ενα καινουργιο layer με την επιλογη που εχουμε κανει. Εκει θα απενεργοποιησουμε το viewing του layer πατωντας πανω στο ματακι αριστερα.

2as40.jpg

Βημα 3ο

Παμε παλι στο Background copy layer, πατωντας επανω του, και μετα παμε Filter>Blur>Motion Blur.
Εκει αφηνουμε το angle στο 0 και στο distance δινουμε μια τιμη που μας ικανοποιει. Εγω εδω εδωσα distance 20 pixels.

Σημειωση: Το angle και το distance τα χρησιμοποιουμε αναλογα με την φωτογραφια μας και την κινηση που θελουμε να δωσουμε ωστε να ειναι οσο μπορουμε πιο αληθινη.

4s40.jpg

Βημα 4ο

Παταμε το ματακι παλι στο layer που ειχαμε το selection μας.
2s40.jpg

Eμφανιζεται το αυτοκινητο μας απειραχτο.

5s40.jpg

Καλη θα ελεγα αλλα κατι δεν ταιριαζει απολυτα στο ματι μας. Θα πρεπει να δωσουμε καποια κινηση και στις ροδες πιστευω για να ειναι πιο ομοιομορφη.
Λοιπον με ενεργοποιημενο το layer με την επιλογη μας (τουτου) παμε και παιρνουμε παλι καποιο Lasso Tool και επιλεγουμε την ζαντα του αυτοκινητου. Δεξι κλικ παλι επανω και Layer via Copy. Αυτο παλι θα μας δημιουργησει αλλο ενα layer με την επιλογη μας (ζαντα).

6s40.jpg

Με επιλεγμενο λοιπον το νεο μας layer παμε, Filter>Blur> και εφαρμοζουμε εδω το Radial Blur. Εγω εδω εβαλα Blur Method >Spin, Quality>Best και Αmount 1. Eτσι θα δωσουμε μια κινηση και στην ροδα μας. Κανουμε το ιδιο και στην αλλη ροδα και πιστευω τωρα οτι ειμαστε ΟΚ. icon_wink.gif

7s40.jpg

Το αποτελεσμα μας ειναι αρκετα ικανοποιητικο πιστευω, αλλα θα μπορουσε να γινει και καλυτερο με αλλο ομως τροπο στον οποιο θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε περισσοτερο την φαντασια μας για αποτελεσματα πιο εντυπωσιακα.

Ας ριξουμε μια ματια, πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

Πινουμε μια σταλα νερο και προχωραμε... Another pint of beer

Λοιπον, κανουμε το βημα 1ο οπως παραπανω και:

Βημα 2ο

Με επιλεγμενο το background copy παμε Filter>Blur>Motion Blur και βαζουμε εκει τις τιμες μας οπως παραπανω. Εγω εδω εβαλα distance 12 και αφησα το angle 0.

m1s40.jpg

Οπως ειμαστε παμε στο κατω μερος της παλλετας των Layers και παταμε το δευτερο απο τα αριστερα κουμπακι Add Layer Mask.
m2s40.jpg

Αυτο θα μας δημιουργησει μια μασκα μεσα στο Background copy later μας.

Βημα 3ο

Παταμε D και X για να φερουμε σε ασπρομαυρο το Foreground/Background color.
m4s40.jpg

Με επιλεγμενη λοιπον την μασκα μας παμε στα Tool διαλεγουμε τις βουρτσες και παταμε F5 για να εμφανιστει το brushes palette.
Διαλεγουμε μια της αρεσκεια μας ουτε πολυ μεγαλη ουτε πολυ μικρη για να ζωγραφισουμε πανω στην εικονα μας.

Χαμηλωνουμε αρκετα το opacity της βουρτσας μας ωστε να γινει πιο μαλακη για να υπαρχει καλο σβησιμο στις ακρες.
Εγω εδω δουλεψα μεταξυ 18 & 35 στο opacity.

Με το foreground color μας στο black ζωγραφιζουμε πανω στο αυτοκινητο μας και παρατηρουμε οτι εκει που ζωγραφιζουμε επανερχεται η εικονα μας στην αρχικη της μορφη. Αυτο ειναι το καλο της μασκας που εφαρμοσαμε πιο πανω. Εν ολιγοις με την βουρτσα και μαυρο fore σβηνεις οτι ειχες εφαρμοσει στο layer σου.

Λογικα θα πρεπει να εχουμε κατι τετοιο:
m3s40.jpg

Κοιταζουμε να σβησουμε το αυτοκινητο προσεκτικα και να βαλουμε χαμηλο opacity τις ακρες ωστε να δωσουμε μια αιθηση κινησης του αυτοκινητου. Εγω εδω αφησα σχεδον απειραχτο το πισω μερος του και καποια αλλα μερη που πειραχτηκαν ελαχιστα ωστε να παρω το πιο κατω αποτελεσμα.

m5s40.jpg


Αναλογα παντα την φωτογραφια θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε τους πιο πανω τροπους για ενα επιθυμητο αποτελεσμα.
Το angle στο Motion Blur θα μπορουσε να παιξει αναλογα με την γωνια κλισης που θα εχει το αντικειμενο σας.

Τελος θελω να πω οτι με το Motion blur μπορουμε να κανουμε και πολλα αλλα εφε εκτος των φωτογραφιων.... μονο λιγη φαντασια θελει.

Ουφ.. αυτα! icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×