Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
Anastasis

Παλαίωση σε Φωτογραφία

Recommended Posts

 

Πανω στην αυπνια μου και μιας και παιζω με κατι φωτογραφιες μου ειπα να γραψω ενα βοηθημα για το πως θα κανουμε μια φωτο να φαινεται παλια αλλα σε σεπια κατασταση.

Λοιπον, ανοιγουμε την φωτογραφια που θελουμε να τροποποιησουμε, εγω θα πειραξω αυτην εδω:

photo1.jpg

Παμε και κανουμε Duplicate το αρχικο layer ειτε συρωντας το layer πανω στο κουμπακι Create New Layer, ειτε παταμε επανω στο layer και με δεξι κλικ παμε και κανουμε duplicate.
Οτι και να κανουμε το ιδιο θα ειναι το αποτελεσμα.

Μετα απο αυτο, μενουμε στην παλετα με τα layers Που βρισκομαστε και παταμε το κουμπακι που ονομαζεται Create new fill or adjustment layer.

photo2.jpg


Και απο το αναδυομενο παραθυρο εμεις επιλεγουμε Hue/Saturation.
Εκει φροντιζουμε να πατησουμε το colorize και να δωσουμε τις παρακατω τιμες.

photo3.jpg


Παταμε οκ και βαζουμε το Blending Mode απο Normal σε Color. Bλεπουμε το αποτελεσμα ειναι μια σεπια κατασταση στην φωτογραφια μας.


Μετα παμε παλι στο ιδιο κουμπακι Create new fill or adjustment layer και επιλεγουμε αυτην την φορα το Brightness / Contrast
για να δωσουμε ενα ωραιο τονισμο στην φωτογραφια. Στην δικη μου εδωσα τις πιο κατω τιμες.

photo4.jpg

Παταμε οκ και βαζουμε το Blending Mode του layer απο Normal σε Soft Light.



Εδω πρεπει να πω οτι οι πιο πανω τιμες που εχω δωσει στο Hue/Saturation και στο Brightness/Contrast ειναι τιμες που αφορουν την συγκεκριμενη φωτογραφια και μου καθησαν εμενα περισσοτερο στο ματι.
Εσεις θα πρεπει να πειραματιστειτε με αναλογες τιμες που θα αφορουν την δικη σας φωτο, αλλα δεν θα ειστε και πολυ μακρια.



Λοιπον μετα καλο ειναι να εχουμε το αποτελεσμα μας μεχρι τωρα σε ενα μονο του layer οποτε πατωντας το [ b]Alt[/b] παμε Layer>Merge Visible ή παταμε Alt + Ctrl + Shift + E.
Τοτε θα δουμε το αποτελεσμα μας σε ενα νεο layer επανω.

Να βαλουμε και λιγες γραμμουλες επανω ε? Κακουχιες που ειχε περασει αυτη η φωτο τοσα χρονια στο μπαουλο της γιαγιας icon_razz.gif

Οπως ειμαστε λοιπον στην παλετα των layers παταμε κατω δεξια το κουμπακι που λεει Create New Layer.

Mετα παμε στην εγαλειοθηκη μας και διαλεγουμε τον κουβα μας –Paint Bucket Tool (G)- και με επιλεγμε το μαυρο χρωμα κανουμε κλικ μεσα στην φωτογραφια μας και την κανουμε ολη μαυρη.

Μετα παμε Filter>Texture>Grain και βαζουμε τις γραμμουλες μας.

Εγω εδω εχω βαλει Intensity : 71 , Contrast : 83 και Grain Type: Vertical (μην ξαναλεω τα ιδια με τις τιμες ε?)

Παταμε οκ και βαζουμε το Blending Mode του layer απο Normal σε Soft Light.

photo5.jpg


Το αποτελεσμα θα ειναι παρα πολυ ομορφο και πιστευω να σας αρεσει.
Βαζουμε και ενα περισγραμμα στην φωτογραφια μας για να δειξει καλυτερα και τελειωσαμε.

photo6.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×