Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
Anastasis

Αλλαγή Χρώματος Ματιών

Recommended Posts

Ενας πολυ ευκολος και γρηγορος τροπος για να αλλαξετε το χρωμα των ματιων σε μια φωτογραφια σας.

Tip: Εναλλακτικα μπορει ο πιο κατω τροπος να εφαρμοστει και σε φωτογραφιες μας "αποτυχημενες" λογω κοκκινων ματιων απο το φλας. icon_wink.gif

Εγω εδω θα χρησιμοποιησω τις ματαρες της αγαπημενης μου Liv Tyler. icon_biggrin.gif

eye1.jpg

Βημα 1ο

Ανοιγουμε την φωτογραφια της Liv Tyler… icon_razz.gif χμμ εννοω την φωτογραφια που θελουμε να αλλαξουμε το χρωμα ματιων.

Παμε στην παλλετα των Layers και δημιουργουμε ενα νεο layer πανω απο αυτο της φωτογραφιας μας.

eye2.jpg

Βημα 2ο

Ζουμαρουμε παρα πολυ ωστε να εχουμε το ενα ματι σε κατασταση που να μπορουμε ευκολα να επεμβουμε πανω του χωρις λαθη.

eye3.jpg

Βημα 3ο

Παταμε F5 για να εμφανιστει η παλλετα με τις βουρτσες μας και διαλεγουμε μια βουρτσα μικρης διαμετρου ωστε να αποφυγουμε τα λαθακια.
Εγω εδω χρησιμοποιησα Hard Brush 5 px.

Παμε στην μπαρα των εργαλειων μας Toolbar και δινουμε στο Foreground color το χρωμα της αρεσκειας μας.
Εγω πηγα στα ετοιμα και διαλεξα #00fff.

Ζωγραφιζουμε προσεκτικα ωστε να καλυψουμε το ενα ματι και εν συνεχεια κανουμε το ιδιο και για το αλλο ματι.

eye4.jpg

Βημα 4ο

Παμε παλι στην παλλετα των Layers και στο Blending Mode δινουμε την "τιμη" Color.

eye5.jpg

Εαν ειναι πολυ εντονο το αποτελεσμα μπορουμε να χαμηλωσουμε λιγο το Opacity του layer μας.

Και ετοιμοι:

eye6.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×