Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Giannis

NGiNX Rules

Recommended Posts

Έχω έρθει πολλές φορές αντιμέτωπος με την διαδικασία μετατροπής των .htaccess rules του Apache σε NGiNX χωρίς όμως να έχω καταλάβει την φιλοσοφία για μια σωστή μετατροπή για ένα vhost του NGiNX.

Ξέρω υπάρχουν κάποιες σελίδες που προσφέρουν online convertation αλλά ποτέ δεν με κάλυψαν. Επίσης έχω δει και το documentation στο site του NGiNX αλλά δεν έχω καταλάβει την φιλοσοφία.

Υπάρχει κάνεις που μπορεί να εξηγήσει την διαδικασία και την φιλοσοφία μιας σωστής μετατροπής των vhost rules από Apache σε NGiNX σε απλά ελληνικά έτσι ώστε να καταλάβουμε όλοι όσοι ενδιαφερόμαστε και να μπορούμε να χρησιμοποιούμε μια σωστή μέθοδο για τα όποια web scripts θέλουμε να τρέχουν σε URL Friendly mode (και όχι μόνο) στον αγαπημένο μας NGiNX?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σου Γιάννη :)

Είναι πράγματι ένα από τα θέματα που απασχολούν όλους όσους πάνε από Apache σε Nginx.

Γενικά δεν υπάρχει κάτι άλλο περισσότερο συγκεκριμένο από αυτά που ήδη έχεις διαβάσει.... συνήθως ακολουθείς τα rewrite rules που σου δίνουν από την ίδια την εταιρία για την κάθε πλατφόρμα ή το ψάχνεις στο net....

Για να δημιουργήσεις δικά σου πρέπει να δοκιμάσεις διάφορα και να δεις πιο σου δουλεύει καλύτερα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη και σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Είναι πολύ σημαντικό πιστεύω κάποιο web script να έχει ρυθμισμένα σωστά τα όποια rewrite rules του αρμόζουν ακόμα και για την προστασία κάποιου φακέλου ή αρχείου με ευαίσθητα δεδομένα, συνήθως όπως πολύ σωστά είπες, μεγάλες εταιρείες δίνουν έτοιμα τα rules για τον NGiNX αλλά είναι και κάποια άλλα "μικρά" που αν δεν κάνω λάθος λύνεις το ζήτημα των URL Friendly με τον παρακάτω ορισμό στο configuration αρχείο του vhost :

try_files  $uri $uri/ /index.php;

ή

if (!-e $request_filename) {
	rewrite ^/(.*)$ /index.php last;
}

ή όποια άλλη μορφή που όπως πάλι πολύ σωστά είπες, βρίσκεις να ταιριάζει καλύτερα για τις ανάγκες που θέλεις μιας και δεν υπάρχει κάποιος στάνταρτ ορισμός σε σχέση με τον Apache.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που συναντώ καθημερινά με τους πελάτες μου.

Αφήνουν σημαντικά path απροστάτευτα λόγο του .htaccess ή ακόμα και αν προστατεύσουν το path μετά περνάνε ένα addon και δεν βλέπουν αν θέλει να περάσουν κάποιο rule σχετικό για τα path του addon.

Δυστυχώς συναντάς ακόμα και σε πάρα πολύ μεγάλες εταιρίες administrators σε Nginx να προσπαθούν να κάνουν edits σε .htaccess αρχεία :(

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×